Rozhovor pro DMGGG.cz

Přepis rozhovoru z webu chebsko pražské hip hopové formace DMG. Na jejich stránkách ho najdeš přesně ZDE ale pokud se ti líbí tady a nikam se ti nechce tak :
Rozhovor s mistrem komixu a producentem Markem DAZEM Poštůlkou

 Marek DAZ Poštůlka je multitalentovaný umělec ze stáje labelu REPROMANIFEST. Je producent a beat maker, rapper, ale především vynikající kreslíř komixů a neskutečně kreativních ilustrací. S DAZem jsme navázali spolupráci na přelomu roku 2012 a 2013 a momentálně se podílel na dvou našich věcech. Udělal nám beat pro tracky „O hovně“ a „Vypni ty média„. Nakreslil a rozhýbal druhou polovičku klipu k tracku „Vypni ty média“.

 

Mám rozdělané své první autorské dílo a bude se jmenovat AL.

 Asi málo kdo ví, že jsi multitalentovaný umělec. Co všechno vlastně děláš a pod jakými uměleckými jmény?

Tak hlavně málo kdo ví, že vůbec jsem, :-) no ale ti kteří to ví, tak ví, že se už spoustu let zabývám hip hopovou produkcí a drahně let i rapováním. Od kterého jsem ovšem asi před rokem ustoupil, jelikož jsem se s plnou vervou vrátil k tomu, co jsem do svých 20ti dělal ze všeho nejraději. A tím je kresba. No a nedá se dělat naplno všechno najednou že :-). Konkrétně jsem začal komiksem a nejspíš u něj už zůstanu.

Jinak nemám umělecká jména. DAZ je se mnou už tak dlouho, že si sám občas musím připomenout, jak se jmenuju doopravdy. Každopádně pokud googluješ mou muziku hledej beatmasta DAZ ,pokud výtvarnou tvorbu tak Marek DAZ Poštůlka.

 

 

Jaká je tvá profese, nebo čím se živíš?

Živím se prací, bohužel. Těžkou prací, dřinou, vyjebanou pakárnou, v které musím trávit celých 8 hodin denně, které bych mohl využít kreslením nebo k produkci, ale místo toho musím každé ráno v 5 vstanout, jak čurák, se obléct a ať je zima, mráz, prší nebo padají z nebe páchnoucí krysy, tak se sebrat a jít do té vyjeb  …   !!!###   Co tam máš dál?

 

Co tě v životě nejvíce inspiruje?

Život.

 

Jak dlouho kreslíš ilustrace a jak dlouho děláš beaty?

Kreslím rok, když nepočítám dobu od dětství do 20ti. Muziku 15 let.

 

Sleduji tvůj komix ROD. Jak dlouho na něm pracuješ a s kým?

S Rodem jsme začali právě před tím rokem, když jsem se rozhodl, že bych chtěl znova začít kreslit a komiks mi přišel jako nejlepší volba pro rychlou průpravu a trénink. Oslovil jsem tehdy Martyho, o kterém jsem věděl že je velký fanda komiksů, jestli by nechtěl zkusit něco napsat a on překvapeně souhlasil s tím, že o tom už sám uvažoval :-) Mry Marty je navíc taky velmi „rychlý“ MC. Produkčně a kapku i rapově jsem se podílel na vzniku jeho dvou desek.

 

Jakou posloucháš vlastně hudbu a co tě nejvíc baví a uspokojuje?

Poslouchám všechno, co se mě nějakým způsobem dotkne, mívám období, kdy celé dny poslouchám jen drum&bass . Jindy zase jenom jazz a funk. Aby mě ta či která muzika oslovila, musí mít ale TO. To „TO“ u kterého jsem ještě do dneška nepřišel na to co „TO“ vlastně je.

 

Jaký je tvůj nejoblíbenější film nebo seriál?

Vždycky ten, který se mi líbil jako poslední, momentálně je to Expres na západ. Seriály převážně anglické, jako Red dwarf, Black Books.

 

Co nenávidíš a co naopak miluješ?

Nenávidím lidské „Krysy“ a miluju svou ženu a dceru.

 

Jaké jsou tvé cíle a co chystáš do budoucna?

Komiks. Komiks. Komiks :-). Mám rozdělané své první autorské dílo, u kterého jsem si vymyslel námět, sepsal si scénář a už mám prvních skoro 10 stran :-). Bude se jmenovat jednoduše AL a bude to taková steamp, cyberpunk sci-fi z daleké budoucnosti, v které robot jménem AL, bude muset vykonat jedno důležité rozhodnutí :)

 

Co je v životě tvým opravdovým snem? Myslím teď spíš sen z oblasti umělecké tvorby.

Aby se mi podařilo dodělat Ala :-)

 

Kde můžeme najít tvé portfolio?

·         Hudební: https://soundcloud.com/beatmastadaz a http://bandzone.cz/beatmastadaz

·         Výtvarné: http://marekdazpostulka.deviantart.com/gallery/

·         Moje prozatimní osobní stránky: http://marek-daz-postulka.webnode.cz/

·         Web mého rodinného labelu: http://www.repromanifest.cz

 

Jak je to momentálně s hudební scénou v Ostravě, a kde se pořádají kvalitní akce?

Co jsem od návratu domů stačil pochytit, tak se nic moc nezměnilo a pořád to jsou kluby Marley na černé louce a Fabrik. Ještě se, co se live akcí týče, dost rozjel klub Cafe de la Ostrava aka Coffee shop na stodolní.

 

Co Kája Saudek? Jaký je tvůj pohled na jeho komixy? Inspiruje tě?

Jako všichni moji vrstevníci jsem na Karlovi vyrostl, měl jsem snad všechno.  Největší záhada mého života je, kde je to všechno teď.

 

 Sparta nebo Slávie?

Fotbal mě nebere, ale kdybych si musel vybrat, tak samozřejmě Baník.

 

Černá nebo bílá?

Černobílá.

 

Teplo nebo zima?

Teplo.

 

Pivo nebo víno?

Pivo.

 

Horor nebo komedie?

Komedie.

 

Věříš na ufo?

Samože.

 

Papír na hajzlu muchláš nebo skládáš?

Skládám z něho origami. Dělám to odmalička, takže když jsem se posledně zapomněl zamknout a vrazila tam máma, tak se nestačila divit.

 

Kdy si přišel o panictví?

V patnácti mě uneslo ufo, od té doby vidím sovu.

 

Kterou činností nejraději zaháníš stres?

Skládám na záchodě origami.

 

Jaká je ta nejbláznivější věc, co máš doma?

Maličká má ve zvyku strkat mi prsty do nosu a do ucha zároveň.  Sloupává všechno, co sloupnout jde a nedávno to byl, ve chvíli nepozornosti, můj strup na noze. Chodí po čtyřech, sbírá smítka po koberci a následně nám je nosí, pokud si je ovšem radši nedá do pusy. Takže momentálně tenhle oheň nese ona :-).

 

Kdo tě v poslední době nejvíc nasral?

Češi se svou donebevolající debilitou po vyhlášení výsledků voleb.

 

Co drogy? Nějaká zkušenost?

Když u nás začali dávat South park, taky jsem se té hlášce pana Garrisona smál. Teď už mi tak směšná nepřijde.

 


Posted in Rozhovory